Meditácia je jednou z najstarších techník, ktorá má pôvod v Indii. Jedná sa o mentálne cvičenie, ktoré ozdravuje myseľ. Pre zdravú myseľ platí rovnaký princíp ako pre zdravé telo. Ak človek túži po zdravom a odolnom tele, pravidelne cvičí. Ak túži po vyrovnanejšej a pokojnejšej mysli, tak medituje.
Meditácia je spôsob ako získať rovnováhu v živote, brať veci s ľahkosťou a byť skutočne šťastný. Meditačná prax pomáha človeku vybudovať si väčší odstup od svojich myšlienok, úsudkov a vnemov, ktoré sú zdrojom nespokojnosti a utrpenia. Vďaka meditácii vidíme veci také aké sú.
Prečo má Meditácia blahodarný vplyv na človeka?
- Znižuje napätie a úzkosť
- Rozpúšťa pocity hnevu a násilia
- Rozvíja toleranciu a empatiu
- Zvyšuje sebaovládanie
- Vedie k vyrovnanejšej mysli
- Odstraňuje mentálne nečistoty
- Prehlbuje vzťah k sebe samému
- Buduje väčšiu úprimnost voči sebe samému (čo pre mnohých ľudí nie je samozrejmosťou)
Princípom rôznych meditačných techník je postupne upokojiť a utíšiť myseľ a priviesť ju do stavu ticha, pohody a spokojnosti v prítomnom okamihu.
Meditácia nie je len obyčajná koncentrácia alebo relaxácia . Pri nej sme schopní zájsť v skúmaní obsahu nášho vlastného vnútra oveľa hlbšie. V praxi to znamená, že si zvolíme nejaký objekt, ktorý pozorujeme. Pri tom trénujeme schopnosť nehodnotiť a nevšímať si myšlienky, ktoré sú dôsledkom neustáleho spracovávania informácií, valiacich sa na nás zo všetkých strán. V hlbokých stavoch meditácie – teda po dlhom období pilného tréningu - sme schopní dosiahnuť úroveň nášho povedomia, a tak spracovať jeho obsahy – najmä tie nechcené. Tým sa oslobodíme od rôznych stereotypov správania sa, zlozvykov i fóbií – skrátka všetkého, čo nám bráni žiť plnohodnotný a spokojný život.